דלג לתוכן
‎ חגיגה בפרינטוס - הדבקה על קאפה ללא תוספת תשלום ! משלוח חינם על כל הזמן מעל 299ש״ח, ועכשיו לזמן מוגבל 15% הנחה על כל האתר בהכנסת קופון: WN15
‎ חגיגה בפרינטוס - הדבקה על קאפה ללא תוספת תשלום ! משלוח חינם על כל הזמן מעל 299ש״ח, ועכשיו לזמן מוגבל 15% הנחה על כל האתר בהכנסת קופון: WN15
כיצד לכייל את צבעי המסך בכדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר

כיצד לכייל את צבעי המסך בכדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר

 

דוגמה להבדל שבכיול צבע שונה לתמונה זהה

בפוסט הבא נדבר על חשיבות כיול נכון של צבעי המסך במהלך עריכת תמונה טרם שליחתה להדפסה :

מהו כיול צבעים ?


למעשה מדובר בהתאמת הצבע המוצג על המסך לסטנדרט מקובל.  אם אינך עוסק בגרפיקה ממוחשבת רוב הסיכויים שמעולם לא ניתקלת במושג, ומעולם לא נאלצתה לכוון את צבעי מסך המחשב. לכן, מרביתהסיכויים שהמאמר הבא מוצג בצבעים השונים מהצבע המקורי. כיול נכון יבטיח שהמסך יציג את התוצאה הטובה ביותר במיוחד עבור מטרות ייחודיות כגון עריכת תמונות, אבל גם בשימוש יומיומי כמו בעבודה מול מחשב, או צפייה בסרטים וסדרות.

 

מדוע חשוב לכייל את צבעי המסך ?


בתמונה מודפסת הצבע נבחר בהסתמך על קובץ התמונה המקורי, ומבוסס על ארבעה צבעי יסוד CYM - ציאן, מגנטה, צהוב, ושחור. בניגוד לכך, תמונת המחשב המבוססת על 3 צבעי יסוד  RGB - אדום, ירוק, וכחול. לכן בכדי להדפיס תמונה יש להמיר את הצבע מפורמט דיגטלי, בדומה לאופן בו הוא מוצג עלהמסך לערך המותאם להדפסה. העולה הזו  מתבצעת באמצעות ממשק מנהל צבעים CMM ((Color managment module  אשר ממיר את הערך הדיגטלי לערך CIELABֿ (Commission internationale de l'éclairage), המוגדר כסטנדרט עבור כלל הצבעים בעולם. לאחר מכן המדפסת המקבלת את הצבעממירה אותו לגוון המודפס ע״פ אלגוריתם פנימי, אשר משתנה בין מדפסת למדפסת, ובין חברהלחברה.  לכן, כיול נכון של צבעי מסך המחשב הכרחי בכדי להבטיח שהתמונה המופיעה על מסךהמחשב תהיה דומה ככל האפשר לתמונה המודפסת. התמונה בראש המאמר ממחישה היטב כיצד כיולצבעים שונה מוביל לתוצאה שונה בתכלית.

בראשותי מחשב נייד מהדור החדש, עם מסך LED מתקדם, ורזולוציית 4K, האם עליי לכייל את הצבעים?


בהחלט כן, כיול צבעים חשוב בכל סוגי המסכים, ובכל סוגי המחשב הן במסכים מהדור החדש והןבמסכים מדורות קודמים, למעשה התהליך תלוי בהגדרות המערכת וכרטיס המסך, ולא רק בהגדרותמסך המחשב.

כיצד ניתן לכייל את צבעי המסך ?


כיול צבעים אופטימלי יתבצע במעבדה או ע״י נותן שירות חיצוני. בבית ניתן לכייל את צבעי המסךבאופן שיתאים למרביתנו באופן פשוט למדי באמצעות אשף המובנה במערכת ההפעלה, או בהתקנה שלתוכנה חינמית (ראה טיפ!  קישור היפרלינק בהמשך) :  
1.
תחילה יש להדליק את המסך אותו נרצה לכייל, ולהשאירו פועל במשך לפחות 30 דקות.
2. יש לבחור בסביבה שאינה מוארת מידי, למשל תחת שמש ישירה, או חשוכה מידי.
3. הן במחשבי מאק של חברת אפל, והן במחשבי ווינדוס קיים אשף הגדרת צבעים מובנה אשר נועדלעזור בתהליך כיול הצבעים ומתאים עבור רוב ההמשתמשים, למי שמעוניין בכלי חינמי ופשוט עודיותר ניתן לדלג לטיפ! קישור היפרלינק בהמשך. במבט ראשון התהליך עלול להיראות טכני ומסובך, אךאם עוקבים אחרי ההוראות לאורך השלבים, ניתן להשלים את התהליך בתוך זמן קצר.

משתמשי ווינדוס 10 - יש לפתוח את אשף כיול הצבעים, הנמצא תחת אפליקציית ההגדרות -> מערכת -> תצוגה-> הגדרות תצוגה מתקדמות-> כיול צבעים. אפשרות נוספת היא, לחפש במערכת אתהמילה כיול ((calibrate  ובתוצאות החיפוש לבחור בכייל הגדרות תצוגה ((Calibrate display color.
עבור משתמשים במערכות הפעלה קודמות יש לגשת ללוח הבקרה -> תצוגה ולהמשיך כמפורט לעיל.

משתמשי MAC OS  - קיים אשף המפשט את תהליך כיוון הצבע הנמצא תחת תפריט המערכת((System preferences -> תצוגה (Display)-> צבע ((Color. אפשרות נוספת היא לאתרו באמצעותחיפוש ב Spotlight -> כיול ((Calibrate,  וכך להגיע לאשף הכיול באופן מידי.

טיפ! אנו בפרינטוס, ממליצים על תוכנת * Calibrize (לינקהחינמית, לצורך התקנתה יש ללחוץ על אייקון השם,  להוריד את התוכנה למחשב מאתר החברה, ולהפעילה בהתאם להוראות. התוכנה מותאמת לכל סוגי המסכים, ולכלל מערכות ההפעלה.

- עבור מי שעיסוקו גרפיקה או הדפסה, נמליץ על תוכנה המשלבת רכיב חומרה המודד צבע באופןמדויק ((Colorimeter  ואוטומטי, ללא תלות במשתמש, וכך מונע טעויות. אך, עלות הכלים הייעודייםגבוהה, ומתחילה מ 100$. לדוגמה: Color Munki  אוSpyder  של חברת Datacolor . בשני המקרים, רכיב ה- Colorimeter מתחבר למחשב באמצעות USB, ויש להצמידו למסך אותו נרצה לכייל. במהלךתהליך הכיול החיישן יקרא את הצבע המתקבל על המסך, ובמקביל התוכנה המצורפת תבצע אתהתאמת הצבעים באופן אוטומטי ומדויק.

* הצהרה - ההתקנה,  השימוש, ו/או רכישה של התוכנות המצויינות במאמר הינם באחריות המשתמשבלבד. המידע ניתן כשירות בלבד לנוחיות לקחותנו.

מאמר קודם איך לעצב את הקיר בעזרת תמונות מודפסות
מאמר הבא קאפה או קאנבס ? כיצד לבחור