דלג לתוכן
‎ חגיגה בפרינטוס - הדבקה על קאפה ללא תוספת תשלום ! משלוח חינם על כל הזמן מעל 299ש״ח, ועכשיו לזמן מוגבל 15% הנחה על כל האתר בהכנסת קופון: WN15
‎ חגיגה בפרינטוס - הדבקה על קאפה ללא תוספת תשלום ! משלוח חינם על כל הזמן מעל 299ש״ח, ועכשיו לזמן מוגבל 15% הנחה על כל האתר בהכנסת קופון: WN15
המדפסת שלנו

המדפסת שלנו

The Epson True color P-8000

 

הפעם ניתן לכם הצצה לסוד שלנו – המדפסת עליה אנו מסתמכים.

מהם סוגי המדפסות הנפוצות להדפסה בפורמט רחב, האם ישנם הבדלים בין שיטות ההדפסה העיקריות מבחינת איכות ההדפסה, סיכונים בריאותיים, ושמירה על הסביבה.

אז בואו ונספר לכם מדוע בחרנו במדפסת שלנו.

מדוע בעצם חשוב כל-כך לבחור במדפסת הנכונה ?
      
תעשיית הדפוס מאז ומתמיד עמדה בחזית הטכנולוגיה. די להשוות מוצר מודפס מלפני עשור ויותר למוצר מודפס כיום כדי להבחין בהבדלים הניכרים. כיום אפשרויות הדפוס כמעט ואינן מוגבלות, ניתן להדפיס על מגוון חומרים, החל מדף נייר, דרך בגדים, מוצרי בד, מתכת, זכוכית, ואף מוצרים אכילים. ובהתאם לכך קיימים סוגי מדפסות, וסוגי הדיו רבים ומגוונים. כל אלה מדגישים את הצורך בבחירה של המדפסת הנכונה, רצוי עתירת חידושים, ומהדור האחרון, ממש כמו כל מוצר טכנולוגי אחר.
מול זאת, העלויות הגבוהות שבציוד דפוס מקצועי, כמו גם הצורך באמינות, בשל נפח עבודה גבוהה, עבודה מתמשכת ושימוש בציוד מתכלה שעלותו גבוהה (כגון דיו, מוצרי פלסטיק, נייר ושאר חומריהגלם הנדרשים), מעמידים כל מוצר דפוס במבחן קפדני. לכן,  נדרש ממי שעוסק בדפוס להשאר גם שמרני, לדבוק בחברות ידועות וטכנולוגיות מוכרות ולהשקיע מחשבה רבה בבחירת ציוד המדפסת בה ישתמש.
       
מהם סוגי המדפסות הנפוצות ומה ההבדלים בינהם?
       
בשוק המדפסות המסחריות בפורמט רחב ישנם שני סוגי עיקריים, מדפסות״סולבנט״ (Solvent) מבוססות דיו מסיס בשמן, ומדפסות “פלוטר” (Plotter) דגטליות מבוססות פיגמנט מסיס במים.
מדפסות ״סולבנט״ שמתאפיינות בעלויות הדפסה נמוכות, עמידות לתנאי חוץ (כגון שלטי פרסומת), מהירות ייצור גבוהה, אפשרויות הדפסה על מגוון רב של חומרים כולל מתכת. כל אלו במחיר של איכותהדפסה נמוכה בהשוואה לדפוס דיגטלי מבוסס דיו פיגמנט (ולרוב אינן מגיעות לאיכות צילום), שימוש בחומרים רעילים, הן בדיו והן בממס (הסולבנט) ולכן מצריכים סביבה מותאמת הכוללת סינון אויר באמצעות מסנן פחם פעיל, חבישת מסכות, ויבוש ארוך עד לפיזור האדים הרעילים. שיטה זו משמשת עבור  קאנבסים רבים, ומוצרי דפוס המוצעים למכירה, במיוחד אלו הזולים  אשר נפוצים בשוק.
מדפסות ״פלוטר״ מבוססות פיגמנט מסיס במים הן למעשה הגרסה המקצועית של מדפסות הזרקת הדיו הביתיות, הן בטוחות מאוד לשימוש, איכות ההדפסה הינה איכות צילום, ולכן הן מועדפות על צלמים מקצועיים לצורך הדפסת תמונות ואומנות, ניתן להדפיס על מגוון חומרים, כולל נייר צילום, קאנבס, מדבקות ומוצרי פלסטיק שונים. הדיו לרוב מומס במים, אינו מכיל ניקל וחומרים נוספים העלולים להוות סיכון, המדפסות ניתנות להתקנה פשוטה, אין צורך באמצעי מיגון או יבוש ארוך כיוון שאין שחרור של אדים רעילים במהלך ההדפסה ואחריה.  החסרונות הן עלויות הדפסה גבוהות, בעיקר בשל עלות דיו מבוסס פיגמנט אשר גבוהה, מהירות הדפסה איטית בעיקר באיכות צילום, ולכן אינן מיועדות להדפסה בעותקים רבים של אלפים ועשרות אלפים בפרק זמן קצר.
    
המדפסת שלנו
     

מתוך ראיה כוללת  בחרנו במדפסת ״פלוטר״ מקצועית, המבוססת על צבעי פיגמנט דיו המסיס במים. על אף עלות הדפסה גבוהה, שיטה זו מאזנת  בין איכות הדפסה ללא פשרות, לבין נוחות, עמידה בעומס, אמינות, בטיחות ושימוש ידידותי לסביבה.
כפי שכבר הבנתם אנו מאוד גאים במדפסת שלנו. ומכיוון שאתם יקרים לנו, בחרנו לשתף אותכם מדוע ב״פרינטוס״ בחרנו במדפסת האפסון  
P8000 (היפרלינק https://www.youtube.com/watch?v=UYcVYznuwCU) מהסדרה המקצועית, המדפסת מדגם חדש, בפורמט רחב, מתבססת על הידע והנסיון של חברת  EPSON SEIKO JAPAN. הסדרה המקצועית של אפסון שונה מהסדרות הביתיות עם 11 צבעי פיגמנט המאפשר רמת דיוק חסרת תקדים יחד עם טכנולוגית  PrecisionCore® TFP® Sure Color  המשלבת חומרה ותוכנה המכילה כלים אוטומטים וידניים לעבודת גרפיקה מדויקת ואיכותית. הסדרה למעשה משמשת צלמים המדפסים את עבודותיהם באופן עצמאי, ובתי דפוס המתמחים בהדפסות באיכות צילום. לאורך כל תהליך ההדפסה התמונה המודפס נסרקת באמצעות חיישנים רבים הממוקמים בסמיכות לראשי הדיו ומודדים את החזר הצבע מהדף, וכך מתאימים את כמות הדיו והגוון באופן מדויק. התוצאה,הדפסה חלקה, ללא פסים לבנים, וקרובה במיוחד למקור.  למעשה המדפסת, יחד עם חומרי גלם איכותיים מהווה את הסוד מאחורי איכות ההדפסה שלנו, ומבטיחה שנים רבות של הנאה מהתוצר הסופי.

 

הסדרה נבחנה ונבחרה ע״י צלמים מקצועיים ועורכי מגזינים כמועדפת עבור הדפסות באיכות גבוהה

בסרטונים הבאים ניתן לראות כיצד צלמים מקצועיים מעריכים את תוצאות ההדפסה - באדיבות אתר היצרן :

לינק 1 (https://youtu.be/9o5c3dNhiHQ)

לינק 2 (https://youtu.be/iiRnh905i9w)

לינק 3 (https://youtu.be/dT3phBNj57w)

הסבר וביקורת של אנשי מקצוע על המדפסות של אפסון ועל סדרת P המקצועית :

https://www.youtube.com/watch?v=2sX0dSOwW5M

https://www.youtube.com/watch?v=Z6vszYfGiUU

https://www.youtube.com/watch?v=7dp8mrMl4hs

https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-photo-inkjet-printer/

 

שאלה שעולה תמיד, היא האם התמונה שהדפסתי תראה יפה גם כשאציג אותה בעוד שנים רבות לילדיואף לנכדיי ?

הרכיב המרכזי בדפוס, היקר מכולם, והקשה ביותר לתכנון הוא הדיו. דיו שאיכותו טובה, ובהתאם עלותו גבוהה, ייצמד למשטח עליו הוא מודפס באופן אופטימלי, יישמור על עמידות ועל צבע לאורך שנים, לעתיםכנגד פגעי מזג אויר ואור ישיר.
עבור המדפסות מהסדרה המקצועית בלבד אפסון פיתחה את סדרת ה ULTRA CHROME HDX, דיו יחודי, המורכב מצבעים מבוססי פיגמנט יבש, עמיד גם לרטיבות, ואף עמד בהצלחה במבחני רטיבות שונים, אפילו תחת גשם ישיר (כמובן שנמליץ לא לנסות זאת בעצמכם). הפיגמנטים נצמדים באופן חזקלסיבי הנייר, הבד או המשטח עליו הם מודפסים, ומבטיחים עמידות וחסינות מפני דהייה של הצבע גם מולקרינת UV מהשמש, והגנה בפני שריטות (היצרן מתחייב ל 60-200 שנים בתנאי סביבה נאותים). הדיו מורכב מ 12 פגמנטים שונים, ולכן בעל עושר, ומגוון צבעים חסר תקדים, ייחודי, וכזה שהופך אותו למועדף על צלמים רביםנספר שהדיו שמשמש להדפסה מקצועית דומה לדיו הביתי ולכן בטוח לחלוטין לשימוש, תליה וידידותי לסביבה. בניגוד לפגמנטי הצבע שבמדפסות פלוטר מקצועיות, הדיו הביתי, נוטה לאבד מצבעולדהות לאורך זמן, להיות רגיש לשריטות, לנוזלים, לאור ישיר, ולמזג האויר.

איכות ומגוון הצבעים, כמו גם עמידות הפיגמנטים לאורך הזמן הפכו את הדיו של חברת אפסון, על אףמחירו הגבוהה, לבחירה עבור יצרנים רבים בעולם של מוצרי דפוס איכותי מידע נוסף ניתן לקרוא באתר המעבדה העצמאית המובילה בעולם לבדיקת עמידות צבע  

שמירה על הסביבה ובטיחות השימוש

אנו בפרינטוס מודעים לכך שהתמונה המודפסת מיועדת לתליה בסביבה סגורה, ולעתים אף בחדר ילדים, לכן לחומרים אשר בשימוש לאורך תהליך ההדפסה ולדיו חשיבות רבה.
בדומה להבדלים הרבים בין שני שיטות ההדפסה העקריות אותם כבר בין שתי שיטות ההדפסה קיימיםהבדלים נכרים גם בתחום הבטיחות, השמירה על הסביבה, והחשיפה לרעלים.  כדי לעמוד עליהם נענה על שתי השאלות הבאות :

1. מהו ה ״סולבנט״, ממנו לקוח שם שיטת ההדפסה ומדוע הוא בשילוב עם הדיו הופך את המוצר לרעיל ומסוכן באופן יחסי ?

סולבנט, בעברית: ממס, היינו חומר נוזלי, מסיס במים או בשמן, בתוכו מומס הדיו ותפקידו לחדור סוגי משטחים רבים (החל מנייר צילום, בד קאנבס, משטחי פלסטיק קשיח, ועד משטחי מתכת, קרמיקה ועץ) בכדי להטמיע את פגמנט הצבע בתוך המשטח. בניגוד להדפסה הביתית או להדפסה באמצעות דיו מבוסס פיגמנט צבע, בהדפסה בשיטת ״סולבנט״ משתמשים בחומרים מבוססי ממס שומני שהיינו חומר אורגני רעיל, כגון cyclohexanon (נציין, שקיימות גרסאות הנקראות אקו סולבנט אשר אמורות להיות נקיותממנו אך לא משאר החומרים, ולמעשה נוטים להתייבש באופן איטי יותר ולכן לפזר אדים רעילים לאורךזמן רב יותר), Glycol-ether, acrylates and methacrylates (הנפוצים במדפסות סולבנט מבוססות ייבוש ב ,( UV ו - MEK (מתיל אתיל קטון), כמו גם חומרים רבים נוספים.
במהלך ההדפסה ולאחריה עד לייבוש מלא, אשר מצריך בין מספר שעות למספר ימים, משתחררים רעליםבצורת אדים ובצורת ארוסול (חלקיקים המשתחררים לאוויר ונספגים במערכת הנשימה), ולכן בתי דפוס המשתמשים במדפסות בשיטה זו נדרשים להתקין מסנני אויר מבוססי פחם פעיל, לסמן את החומרים כרעל ולאחסנם בהתאם. בשל הפוטנציאל לסיכון בריאותי בטווח קצר והארוך, המנהל לבטיחות תעסוקתית האמריקאי ((OSHA קבע סף חשיפה לחומרים נמוך ביותר מתחת ל .20PPM בעיה ידועה היא שחרור מאוחר של שאריות הסולבנט, שעלול להוות סכנה לאורך זמן בייחוד בסביבה סגורה כשהתוצר הסופי מוצב בחדר, ועוד יותר אם מדובר בחדר ילדים. מלבד הסולבנט, הדיו בו משתמשים בשיטת הדפסה זו שונה מהדיו הביתי, ועלול להכיל חומרים רעילים, ואף מסרטנים כגון ניקל שקיים לעתים בפיגמנט הצהוב, דיו מבוסס חומרים אורגנים היינו נפוץ, ומכיל במקרים רבים חומרים ארומתיים כגון בנזן, נפתלן, ואנתרצן (רובם נחשבים דליקים, רעילים ומסרטנים). זאת, בין השאר, בשל הצורך לשמור על עמידות לאורך זמן, במיוחד בתנאי חוץ (כגון שלטי חוצות הנדרשים להיות עמידים לקרינת UVכדי למנוע דהיה ולעמוד בפני פגעי השמש, רטיבות ומזג האויר). ולכן, בהחלט לא אידאלים לסביבה הביתית.

2. מדוע שיטת הפלוטר, מבוססת פיגמנט צבע מסיס במים, בה אנו בחרנו, נחשבת ידידותית לסביבהובטוחה יותר לשימוש בתנאי פנים, ואף בחדרי ילדים ?

שיטת הפלוטר מבוססת פיגמנט דיו מסיס במים היא הבטוחה ביותר,מותאמת יותר לסביבה הביתית אך גם היקרה ביותרבשיטה זו לא מופצים אדים רעילים, ואין צורך במיגון או בסינון אויר במהלך ההדפסה או אחריה. בנוסף, פיגמנט הדיו, כאשר נרכש מיצרנים מוכרים העומדים בתקינה העדכנית, כפי שאנו ב״פרינטוס״ מקפידים לרכוש, אינו מכיל חומרים מסרטנים או רעילים לנשימה. ההדפסה דומה להדפסה הביתית, ולכן נחשבת בטוחה מאוד. 
הדיו עומד בתקן האירופי לחומרים ידידותיים, תקן REACH, המבטיח כי הצבעים והחומרים ידידותיים לסביבה, ולכןמותאמים להצבה גם בחדרי ילדים ותינוקות*. (ראה טבלת השוואה בתחתית המאמר. היפרלינק).

(* התמונות מיועדות להצבה על קיר, או על שידה מחוץ להישג ידם של ילדים).

   

   

מאמר קודם קאפה או קאנבס ? כיצד לבחור
מאמר הבא המדריך : כיצד לבחור את התמונה הנכונה לחדר